Zwyczaje w Chinach

romb

Fot. Joanna Smyda

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy opisać kilka chińskich zwyczajów, które udało nam się zaobserwować podczas dotychczasowego pobytu w Chinach. Większość Chińczyków (ok. 68%) jest niewierzących, dlatego opisane przez nas zwyczaje nie są związane bezpośrednio z żadną religią.

Wiara w życie pozagrobowe

Pierwszy zwyczaj, który chcielibyśmy opisać, związany jest z wiarą w życie pozagrobowe. Podczas jednego ze spacerów, wybraliśmy się na wzgórze, które znajduje się w naszej okolicy. Natrafiliśmy tam na cmentarz. Oczywiście nie wiedzieliśmy, że wchodzimy na teren cmentarza. Nie było tam bowiem żadnego ogrodzenia, jak to bywa na cmentarzach np. w Polsce. Była tam wprawdzie wielka tablica, ale tylko z chińskimi napisami.

Wchodząc wgłąb lasu natrafiliśmy na groby. Wyglądają one inaczej niż w Polsce. Są one wyższe, ale krótsze niż w Polsce. Co więcej są umieszczone na zboczu wzgórza i skierowane w jednym kierunku, czyli w stronę morza. Według Chińczyków, gdy zmarły może patrzeć na morze (jezioro lub rzekę), przynosi mu to szczęście w nowym życiu. Oprócz tego na każdym grobie leżały żółte kartki papieru przygniecione cegłą. Na początku myśleliśmy, że są to po prostu stare pożółkłe kartki, jednak nie bardzo wiedzieliśmy w jakim celu ktoś je tam umieścił. Jak się okazało, oznaczają one pieniądze. Chińczycy chcą w ten sposób przekazać swoim zmarłym bliskim pieniądze, aby ich kolejne życie było lepsze.

Palenie pieniędzy

Innym zwyczajem, który również dotyczy troski o zmarłych, jest palenie „pieniędzy”. Pewnego dnia wieczorem zauważyliśmy kobietę palącą ognisko na środku chodnika, tuż obok przystanku tramwajowego i ruchliwej ulicy. Zapytaliśmy naszą Panią Profesor z którą mamy zajęcia dotyczące chińskiej kultury, co to oznacza. Według zwyczaju jest to kolejny sposób przekazywania pieniędzy zmarłym. Najpierw pali się dwa banknoty dla innych duchów, a potem resztę dla bliskich. Najczęściej Chińczycy robią to w nowy rok lub inne święta, jednak zwyczaj ten zobaczyć można także w zwykły dzień.

Dekorowanie mieszkań

Kolejnym zwyczajem jest dekorowanie mieszkań. Do dekoracji służą np. obrazy na ścianach oraz drzwiach. Często spotkać można udekorowane czerwono-złotymi wstęgami drzwi wejściowe. Popularną ozdobą wnętrz jest także grafika w kształcie rombu (zdjęcie we wstępie). Chińskie znaki na niej umieszczone oznaczają szczęście, bez względu na to, jak zostanie  powieszona.

Czerwony kolor i znaki zodiaku

Kolor czerwony jest bardzo popularny w Chinach i to nie tylko ze względów politycznych. Chińczycy wierzą, że jest to kolor szczęścia. Dlatego też noszą czerwone bransoletki, przyczepiają czerwone wstążki do samochodów i noszą czerwoną bieliznę. Zgodnie z kalendarzem chińskim rok 2011 jest rokiem królika. Osoby urodzone w roku królika (tutaj możesz sprawdzić, co jest Twoim chińskim zodiakiem) powinny nosić zatem czerwone dodatki.

A jaki jest Twój chiński znak zodiaku? :)

Brak komentarzy, twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz