Dongbei University of Finance and Economics (DUFE)

dufe

Widok na DUFE z pobliskiego wzniesienia / Fot. Tomasz Wilczak

W dzisiejszym wpisie opiszemy naszą chińską uczelnię. Zaczniemy od kilku faktów, a następnie przejdziemy do opisu ciekawostek i wrażeń, z naszego 2-miesięcznego semestru spędzonego na tej uczelni.

Zobacz więcej zdjęć w galerii ‚Dongbei University of Finance and Economics’

Fakty o DUFE

Trzeci semestr programu GlobalMBA odbywa się w chińskim mieście na Dongbei University of Finance and Economics, a mówiąc konkretniej w School of Business (SIB), czyli na wydziale należącym do tej uczelni. Chińska uczelnia bierze udział w programie GlobalMBA od 2007 roku. DUFE został założony 1952 roku, natomiast School of Business dopiero w 2002 roku. Uniwersytet należy do średniej wielkości uczelni. Co roku studiuje tam około 5000 studentów, z których 250 studiuje w School of Business. Co roku na kampusie studiuje również około 400 studentów zagranicznych, jednak jedynie 50 z nich studiuje na SIB. Tyle suchych faktów. Przejdźmy teraz do naszych obserwacji i ciekawostek związanych ze studiowaniem na chińskiej uczelni.

School of Business / Fot. Tomasz Wilczak

Nasze obserwacje

Mimo, że DUFE nie należy do największych uczelni pod względem ilości studentów, to i tak tłumy osób przemieszczających się między budynkami (zwłaszcza w przerwach między zajęciami) robią wrażenie. Jeśli chodzi o powierzchnię, to z pewnością kampus DUFE jest większy niż np. kampus UW na Krakowskim Przedmieściu, jednak spokojnie można przemieszczać się po nim na piechotę. Budynki nie są może najnowocześniejsze, ale są dość dobrze rozlokowane, a między nimi jest dużo zieleni. Na terenie kampusu znajduje się kilka boisk do koszykówki, korty tenisowe i  stadion z bieżnią. Tutaj warto dodać, że z boisk i stadionu można korzystać o każdej porze dnia i praktycznie o każdej godzinie można spotkać na nich studentów uprawiających sport, o czym wspominaliśmy już we wpisie o sporcie.

Wszystkie zajęcia w ramach programu GlobalMBA odbywały się w budynku SIB. Jedną z rzeczy, która wyróżnia chińskie sale wykładowe są ławki. Wszystkie ławki mają pod blatami półki, na których studenci zostawiają swoje książki. Przekonaliśmy się o tym nabijając sobie siniaki na nogach podczas kilku pierwszych zajęć :-). Zostawianie książek jest z resztą bardzo typowe, co nas nieco zaskoczyło. W budynku SIB były nawet specjalne małe pokoje do nauki, gdzie ławki dosłownie „zawalone” były książkami, zeszytami, bidonami, a nawet kocami i poduszkami. Tu warto dodać, że widok śpiących Chińczyków w różnych dziwnych miejscach nie jest rzadkością :-). Sale wykładowe nigdy nie są zamykane na klucz, więc studenci mogą się w nich uczyć, oczywiście pod warunkiem, że nie są w nich akurat prowadzone żadne zajęcia. Z niezamykaniem sal na klucz wiążę się jedna historia. Pod koniec naszego semestru, gdy nikt oprócz nas nie miał już zajęć, wszystkie zajęcia mieliśmy w jednej sali. Ponieważ cały budynek był pusty, zarówno okna, jak i drzwi nie były praktycznie nigdy zamykane. W rezultacie, w sali tej zadomowił się kot, który towarzyszył nam podczas zajęć :-).

Kot podczas zajęć na uczelni / Fot. Joanna Smyda

Stołówka

Na koniec jeszcze parę słów o stołówce przy budynku SIB. Stołówka, jaką nam zarekomendowano podczas spotkania organizacyjnego, przeznaczona była dla studentów zagranicznych. Niestety stołówka ta poza niskimi cenami (ok. 8-10Y za kompletny obiad), nie miała za wiele do zaoferowania. Jedzenie nakładane było na aluminiowe tacki, które wyglądały nieco tak jakby były z więzienia, natomiast wybór ograniczał się do jednego z kilku rodzajów dań mięsnych (trzeba uważać na kości), do którego można było wybrać jeden z kilku warzywnych dodatków. Ryż w standardzie do każdego dania :-). Alternatywą do stołówki była mała knajpka ukryta na tyłach budynku obok, gdzie serwowane były pierogi w najróżniejszych odmianach (a właściwie ich chińska odmiana). Miejsce zdecydowanie godne polecenia, jednak czasami trzeba było dość długo czekać na odbiór zamówienia.

Jedzenie na stołówce / Fot. Joanna Smyda

Zobacz więcej zdjęć w galerii ‚Dongbei University of Finance and Economics’

Brak komentarzy, twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz