Walutomat, czyli dlaczego wymiana walut online się opłaca


waluty

Wyjazd za granicę w celach turystycznych, czy też dłuższy pobyt w danym kraju, nieodłącznie wiąże się z potrzebą dostępu do gotówki, a ściślej mówiąc do lokalnej waluty. Studiując po kilka miesięcy w Niemczech, Chinach i Stanach, zmuszeni byliśmy dość często wymieniać złotówki na euro lub dolary. W dzisiejszym wpisie opiszemy jak rozwiązaliśmy ten problem korzystając z możliwości jakie oferuje Internet, czyli społecznościowych systemów wymiany walut. Jako, że mamy spore doświadczenie w wymianie walut przez serwis Walutomat, na jego przykładzie opiszemy na czym to rozwiązanie polega i jakie niesie ze sobą korzyści.

***

Jak to było kiedyś?

Przed erą Internetu sprawa była prosta. Wyjeżdżając na wakacje za granicę waluty można było wymienić w zasadzie jedynie na dwa sposoby: w banku lub kantorze. O ile ten drugi sposób był (i nadal jest) nieco tańszy od wymiany w banku (gdzie wysokość spreadu* woła o pomstę do nieba), to z wymianą pieniędzy w obu przypadkach wiąże się pewien dyskomfort i niebezpieczeństwo. Nikt nie lubi przecież chodzić po mieście z kieszeniami wypchanymi gotówką. Wymienioną w ten sposób walutę w postaci gotówki trzeba też oczywiście zabrać ze sobą w podróż, co też może być niekomfortowe i niebezpieczne. Pomijam już tutaj wymianę walut w kantorach za granicą lub np. na lotniskach, bo to już w ogóle się nie opłaca.

* Spread – różnica między kursem sprzedaży i kupna określonej waluty

Sposoby wymiany walut w Internecie

Na szczęście w dzisiejszych czasach waluty wymieniać możemy także przez Internet, co uwalnia nas od wożenia ze sobą walut obcych w postaci gotówki. Tutaj też do wyboru mamy kilka sposobów:

  • kantory internetowe,
  • bankowe platformy wymiany walut,
  • społecznościowe systemy wymiany walut.

Do dwóch pierwszych metod mieliśmy sceptyczne podejście, bo w istocie działania nie różnią się one zasadniczo od ich nieinternetowych odpowiedników. Fakt, spread jest nieco niższy z uwagi na większą konkurencję, jednak co do zasady jest on nadal ustalany „odgórnie”, czy to przez bank czy właściciela kantoru. Dlatego, za namową kolegi, postanowiliśmy wypróbować Walutomat, czyli pierwszy w Polsce społecznościowy system wymiany walut.

Czym jest społecznościowa ?

Wymiana walut

W odróżnieniu od banku czy kantoru, społecznościowe systemy wymiany walut umożliwiają wymianę walut z innymi ludźmi. Są to swego rodzaju wyodrębnione giełdy, na których cena kształtowana jest wyłącznie poprzez oddziaływanie sił popytu i sprzedaży, czyli zleceń kupna i sprzedaży wprowadzanych przez użytkowników danego systemu. Gdy oferta kupna określonej waluty trafi na kontrofertę sprzedaży, automatycznie dochodzi do zawarcia transakcji.

W przypadku wymiany pieniędzy w fizycznych kantorach lub bankach, czy też wypłacając walutę za granicą z konta złotówkowego (w bankomacie), jesteśmy skazani na wysoki spread oraz kurs wymiany obowiązujący danego dnia. Wymieniając pieniądze poprzez społecznościowe systemy wymiany walut możemy uniknąć obu tych wad. Po pierwsze, unikniemy wysokiego spreadu, gdyż kurs ustalany jest wyłącznie przez użytkowników serwisu. Ponadto, możliwość wymiany pieniędzy praktycznie w dowolnej chwili i dowolnym miejscu (z dostępem do Internetu) pozwoli nam wymienić pieniądze także będąc już za granicą. Co jest natomiast najważniejsze, sami możemy zdecydować po jakim kursie wymienimy pieniądze. W ten sposób można ocenić, czy obecny kurs jest dla nas satysfakcjonujący i dokonujemy wymiany od razu, czy też chcemy jeszcze poczekać. W przypadku, gdy kurs w danym momencie ocenimy na atrakcyjny, możemy też wymienić pieniądze „na zapas”.

Jak to działa?

umożliwia wymianę dolarów amerykańskich, euro, franków szwajcarskich oraz funtów brytyjskich. W przyszłości oferta ma być rozszerzona na więcej walut.

Pierwszym etapem jest rejestracja w serwisie. Trzeba podać swoje dane osobowe, które później będą zweryfikowane. Następnie, należy zasilić portfel w serwisie Walutomat, dokonując przelewu ze swojego konta. W tym miejscu dokonywana jest weryfikacja danych osobowych przypisanych do konta bankowego, z tymi podanymi podczas rejestracji. Wpływa to znacząco na poprawę bezpieczeństwa transakcji. Wpłata środków do portfela zapewnia także zabezpieczenie środków w celu pokrycia składanych zleceń. Do korzystania z serwisu Walutomat, niezbędne jest posiadanie dwóch kont bankowych, złotówkowego oraz w walucie, w której chcemy dokonać transakcji. Przelewy z i do Walutomatu z większości dużych polskich banków są darmowe.

Wprowadzając zlecenie, wybieramy jaką walutę chcemy sprzedać i kupić oraz kwotę zlecenia. Ustalamy także kurs maksymalny, w przypadku kupna waluty obcej lub kurs minimalny w przypadku sprzedaży waluty obcej. Tutaj możemy wpisać podpowiadany kurs średni lub też wpisać kurs odpowiednio niższy (kupno) lub wyższy (sprzedaż). Wpisując własny kurs należy jednak pamiętać, że nie gwarantuje to nam wymiany, gdyż aby zlecenie zostało wykonane, musi się znaleźć kontroferta z identycznym kursem.

Poniżej proces wymiany walut w serwisie Walutomat przedstawiony jest w formie graficznej:

Źródło: materiały serwisu Walutomat

Czy to się opłaca?

Jak podaje Walutomat, na wymianie walut poprzez ten serwis zaoszczędzić można średnio 2-3% wartości transakcji. By nie być gołosłownym posłużę się realnym przykładem z minionego piątku (9 marca 2012). Kurs sprzedaży dolara (USD) w pewnym polskim banku internetowym wynosił 3,2038 przy spreadzie równym 0,1564 zł (ok. 5%). Korzystając z Walutomatu można było natomiast wymienić złotówki na dolary np. po kursie 3,1238 (który wcale nie był najniższy). Oznacza to, że wymieniając przykładowo 1000 zł na dolary, w banku otrzymalibyśmy $312,13, natomiast dokonując wymiany przez Walutomat $320,06 (po uwzględnieniu prowizji), czyli prawie $8 więcej (oszczędność rzędu 2,5%). Prowizja wynosi jedynie 0,2% i pobierana jest automatycznie podczas wypłaty wymienionych pieniędzy.

Nasza opinia o Walutomacie

Z Walutomatu korzystaliśmy intensywnie zwłaszcza będąc w Chinach i USA. W połączeniu z kontem dolarowym i kartą bankomatową, to my, a nie bank czy kantor, decydowaliśmy po jakim kursie wymienić złotówki na dolary. Korzystając z niższego kursu dolara przed wyjazdem do USA udało nam się nawet kupić trochę dolarów na zapas, więc podwójnie zaoszczędziliśmy. Korzystanie z serwis przez te kilka miesięcy nie sprawiało nam żadnych problemów. Przy każdej wypłacie pieniędzy wysyłany jest sms z kodem potwierdzającym, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo. Przy wymianie jednorazowo mniejszych kwot (rzędu 500-1500 zł), bardzo łatwo znaleźć kontrofertę i szybko zrealizować zlecenie. W ten sposób można także obniżyć kurs wymiany, gdyż wymieniając pieniądze „na raty” uśredniamy kurs. Podsumowując, możemy z czystym sumieniem polecić Walutomat, gdyż serwis pozwala na realne oszczędności, jest bezpieczny i zapewnia komfort wymiany walut przez Internet po naprawdę atrakcyjnym kursie.

Jeśli wpis ten zachęcił cię do wypróbowania Walutomatu, zarejestruj się w serwisie i tak jak my zacznij oszczędzać na wymianie walut :)

***

Wpis zawiera linki programu partnerskiego Walutomat

Zdjęcia:  Images_of_Money

11 odpowiedzi do wpisu “Walutomat, czyli dlaczego wymiana walut online się opłaca”

  1. Dalibyście przynajmniej nagłówek „artykuł sponsorowany”, to straciłbym czasu na czytanie.

    Jeśli tekst nie był sponsorowany to powinniście zażądać zwrotu pieniędzy za to MBA ;)

  2. Jest przecież we wpisie informacja, że wpis zawiera linki programu partnerskiego Walutomat.

    Pozdrawiam

  3. Podobno więcej niż na Walutomacie można oszczędzić na Monedo – oferty są coraz ciekawsze, i dobrze, konkurencja między portalami jest czystą korzyścią dla nas – klientów, bo my na tym zyskujemy :D.

  4. Monedo nie znam i nie korzystałem, ale na pierwszy rzut oka wygląda jak kopia Walutomatu (kolorystyka, layout, struktura strony itp.)

  5. Kolorystyka nie jest tak ważna jak kasa ;). Jak dla mnie wszystkie te portale wyglądają prawie tak samo, ale liczy się ich funkcjonalność i to, co mają do zaoferowania.

  6. A ja myślę, że to bardzo ciekawy artykuł. A co do tego walutomatu to przetestuje go z miłą chęcią , choć wcześniej jednak wolałam kantory stacjonarne

  7. Artykuł sponsorowany być może, ale wnosi w temat wiele ciekawych wątków

  8. Jak jest taniej to się opłaca :) nic dodać nic ująć.

  9. A ja zawsze chodziłem do kantora, ale ciekawe oferty. Muszę o tym więcej poczytać :) Pozdrawiam !

  10. A co powiesz o porównywarkach kantorów? Kantorbox.pl czy Strefawalut?

  11. Nie znam tych serwisów, ale jeżeli ktoś korzysta z kantorów internetowych to tego typu porównywarki na pewno mogą się przydać. Ja korzystam głównie z Walutomatu i Cinkciarza, bo serwisy te opierają się na wymianie bezpośrednio między użytkownikami i w większości przypadków wychodzi po prostu taniej :)

Dodaj komentarz